ناحیه کاربری

 
 
 
                 

مسابقه

زيباترين متن کارت دعوتي که تا به حال خوانده ايد را براي ما ارسال نماييد و از ما جايزه بگيريد

براي ارسال پاسخ اين جا را کليک فرماييد

هديه رايگان

با عضويت در سايت توسط زوج هاي جوان ، دسته گل و ماشين عروس خود را از ما رايگان بگيريد

سفره ی عقد و تاریخچه آن 

در فرهنگ لغات فارسی واژه ی عقد به معنی محکم کردن ، گره زدن و پیمان بستن می باشد.

 قدیمی ترین مراسم عروسی ایرانی که در تاریخ ثبت شده است به زمان حمله ی اسکندر مقدونی به ایران باز می گردد که در آن زمان او و لشکریانش با تعداد زیادی از زن های ایرانی به سبک زرتشتی ازدواج کردند.

واژه ی عروس که به معنای سفید می باشد برای اولین بار در ادبیات اوستایی و دوره ی ساسانیان استفاده شده است . در مراسم عقد ، عروس و داماد لباسی سفید ، بلند و چین دار که سمبل خلوص ، بی گناهی و پاکی است را برتن و دو ریسه ی گل به گردن داشتند ، داماد شالی در دست می گرفت و روی پیشانی هر دو خال قرمز می گذاشتند . داماد خالی به شکل خورشید و عروس خالی به شکل قرص ماه بر پیشانی می گذاشتند که این رسم آئین زرتشت در هند و پاکستان هنوز هم پابرجاست .

سفره ی عقد روی زمین و رو به طلوع خورشید پهن می شود مراسم عقد باید در طول روشنی هوا برگزار شود تا عروس و داماد را در نور و روشنایی به عقد یکدیگر در آورند.

 طبق رسوم ، سفره ی عقد در خانه ی پدری عروس پهن می شود و در مراسم عقد ، آقای داماد باید سمت راست عروس خانم بنشیند که این نیز به آئین زرتشتی برمی گردد و نشانه ی احترام است . رنگ آمیزی اجزای سفره و نوع چیدمان آن ها زینت بخش سفره است . سفره ی عقد معمولا از جنس ترمه تهیه می شده است .

 در زمان باستان به رنگ سبز پهن می شده . این رنگ مخصوص دین زرتشت و به نشانه ی حیات و جاودانگی بوده است. اما در این روزها از رنگ سفید که نشانه ی پاکی و خلوص است برای سفره عقد استفاده می شود . البته اکثرا رنگ سفره را با لباس عروس هم ست می کنند که ایده ی قشنگی هم می باشد.

 ابتدا مراسم مذهبی انجام می گرفت . بدین صورت که عروس و داماد روبه روی هم می نشستند در حالی که دو نفر پارچه ای همانند پرده بین آنها می گرفتند تا عروس و داماد نتوانند یکدیگر را ببینند. سپس دو روحانی دو سر یک پارچه را دور صندلی آنان گره می زدند که این گره ی نکاح یا یگانگی نام داشت . سپس دست راست عروس و داماد را با ریسمانی هفت بار به هم می بستند و بعد دنباله ی ریسمان را هفت بار دور گره ی نکاح می بستند که به این مراسم پیوند دست ها می گفتند . این کارها سمبل پیوندی ناگسستنی  بوده است و بعد از انجام این مراحل پرده انداخته می شود و عروس و داماد زن و شوهر اعلام می شدند.

سفره عقد،نماد سلیقه عروس و داماد

هر کدام از اجزای سفره عقد به دلیلی قرار داده می شود بنابراین باید علاوه بر شکوه و زیبایی سفره عقد، به دلیل وجود هر یک از اجزای سفره توجه کرد


خانم کرمی مدیر سفره ، سالهاست که در زمینه طراحی سفره عقد و سفره­ های مراسم مختلف ایرانی و هم­چنین گل آرایی تجربه دارد و با همراهی دخترش که در رشته معماری و دکوراسیون داخلی تحصیل کرده است، این کار را انجام می دهد.

او معتقد است که سفره عقد باید مطابق سلیقه عروس و داماد طراحی شود، طراح باید بتواند ابتدا سلیقه و نظر مشتری را دریابد و سپس مطابق با آن رنگ و اجزای سفره را طراحی کند. او می گوید که هر کدام از سفره هایش سبکی خاص دارد و حسی خاص را منتقل می کند و مهم این است که عروس و داماد دوست دارند از سفره عقد خود چه حسی را داشته باشند. خانم کرمی می­ گوید: "چیدن سفره یک رسم ایرانی است و در رسم ایرانی هر کدام از اجزای سفره به دلیلی قرار داده می شود. بنابراین باید علاوه بر شکوه و زیبایی سفره عقد، به دلیل وجود هر یک از اجزای سفره توجه کرد." او بعضی از اجزای سفره را به نیت برکت و شادی به سفره اضافه می کند و می گوید: "ما سعی می کنیم که سفره هایمان کلیشه ای نباشد بلکه به صورت کاملاً متفاوت طراحی شود و برای هر نوع سلیقه ای سفره طراحی می کنیم. از دانه ها و خوراک های طبیعی که نشانه برکت است و هم­ چنین ظروف کریستال، نقره و ... استفاده می کنیم و هر کدام بنا بر نوع سفره طراحی می شود. برای مثال در سفره سنتی ظروف همه عتیقه و واقعاً مال صد سال پیش است و دکوپاژ یا پتینه نیست. در واقع همه چیز باید طبیعی باشد."  

خانم  کرمی همچنین میزهای بله برون، نامزدی، حنابندان و سفره هفت سین طراحی می­ کند و سال هاست که برای بعضی آتلیه ها، سازمان ها و یا مراکز تجاری سفره هایی برای مراسم مختلف چیده است.