ناحیه کاربری

 
 
 
                 

مسابقه

زيباترين متن کارت دعوتي که تا به حال خوانده ايد را براي ما ارسال نماييد و از ما جايزه بگيريد

براي ارسال پاسخ اين جا را کليک فرماييد

هديه رايگان

با عضويت در سايت توسط زوج هاي جوان ، دسته گل و ماشين عروس خود را از ما رايگان بگيريد

  

25 سوال مهم برای جلسه خواستگاری

 سوالات زیادی در ذهن همه ماست که می خواهیم از کسی که ممکن است شریک زندگی ما بشود بپرسیم. اما بسیاری از ما وقتی پای یک صحبت جدی به میان می آید ، نمی دانیم دقیقا درباره چه مسایلی باید صحبت کنیم؟ برخی از موضوعات مهمتر هستند و مسایل اساسی زندگی را در بر می گیرند و برخی نیز به جزئیات می پردازند. به هر حال در جلسه خواستگاری باید بدانیم که از طرف مقابل چه می خواهیم؟


 ممکن است برخی از مسایلی که در لیست زیر مشاهده می کنید ، از نظر شما بی اهمیت یا پیش پا افتاده باشند اما فراموش نکنید که بسیاری از اختلافات زناشویی که حتی منجر به جدایی می شوند ، از همین مسایل کوچک و پیش پا افتاده شروع می شوند. بنابراین توصیه می کنیم حتما این موارد را در انتخاب خود مد نظر قرار دهید:

 خواستگاری

 ۱ -  سطح اعتقادات دینی شما تا چه حد است؟ آیا در این خصوص با هم تفاهم داریم؟ آیا هم سطح هستیم؟

 ۲ – سطح تحصیلات شما چیست و آیا از رشته تحصیلی خود راضی هستید؟ نظر شما درباره ادامه تحصیل هردوی ما چیست؟

 ۳ –  اهداف و برنامه های مالی طرفین (خصوصا مرد) چیست؟

 ۴ – اگر هردو طرف کار می کنند ، درآمد طرفین چگونه در زندگی مشترک مصرف می شود؟

 ۵ – شما چگونه پول خرج می کنید؟ ولخرج هستید یا خیر؟ چگونه پس انداز یا سرمایه گذاری می کنید؟ آیا از این نظر شبیه به هم هستیم؟

۶ – برنامه های دراز مدت برای پیشرفت اقتصادی طرفین چگونه است؟

 ۷ – اگر مرد خانواده بنا به هر دلیلی بی کار شود ، عکس العمل طرفین چه خواهد بود؟

۸ – آیا در حال حاضر طرفین بدهی دراز مدت ( مثل قسط بانکی ) دارند؟

 ۹ – برنامه طرفین برای خرید یک خانه چگونه است؟

 ۱۰ – در صورتی که طرفین سر کار می روند، کارهای مربوط به خانه چگونه انجام می شود؟

 ۱۱ -  طرفین به چه نوع تفریحاتی علاقه دارند؟ اوقات فراغت در زندگی مشترک چگونه خواهد گذشت؟

 ۱۲ -  آیا شما زمانهایی را برای تنهایی خودتان نیاز دارید؟

 ۱۳ -  نظر شما درباره رفت آمد با خانواده های طرفین چیست؟

 ۱۴ – نظر شما درباره رفت و آمد با اقوام و افراد فامیل چیست؟

 ۱۵ – نظر شما درباره رفت و آمد با دوستان و آشنایان چیست؟

 ۱۶ -  در خصوص مسایل و مشکلاتی که در زندگی مشترک پیش خواهد آمد ، چگونه راه حل مناسبی پیدا می کنیم؟

 ۱۷ – تصمیمات مشترک در زندگی ما چگونه اخذ می شود؟

 ۱۸ – آیا خانواده و دوستانتان را در تصمیم گیری ها دخیل می کنید؟ با چه کسانی مشورت می کنید؟

 ۱۹ -  در زندگی مشترک ما تصمیمات اساسی را چه کسی می گیرد؟ تعیین کننده نهایی کیست؟

 ۲۰ – نظر شما در باره حجاب چیست؟

 ۲۱ – نظر شما درباره حریم خصوصی خانواده چیست؟

 ۲۲ -  علاقمندی های شما چیست؟ مطالعه ، موسیقی ، فیلم و ….

 ۲۳ -  بهترین کتابی که خوانده اید؟ ، بهترین فیلمی که دیده اید و بهترین موسیقی که شنیده اید؟

 ۲۴ -  نظر شما در خصوص مهریه ، میزان آن و پرداخت آن چیست؟

 ۲۵ – رسم و رسوم خاصی هست که در خانواده شما مرسوم باشد در حالی که ممکن است دیگران 

چنین رسومی نداشته باشند؟
برنامه ريزي عروسي


روز عروسي يکي از مهمترين روزهاي زندگي است . جشن عروسي در اين روز بايد بدون هيچ کم و کاستي برگزار شود. اقدامات قبل و بعد از عروسي بايد به طور دقيق برنامه ريزي شوند. برنامه ريزي براي برگزاري جشن عروسي ممکن است حتي تا يک ماه به طول انجامد. در اينجا برخي از اساسي ترين گامهايي که مي بايست در برنامه ريزي هاي خود مد نظر قرار دهيد ذکر مي کنيم:

گام اساسي اول : تعيين تاريخ عروسي

 بديهي است که همه برنامه ريزي هاي شما به اين تاريخ بستگي دارد. بنابراين ابتدا متناسب با آداب و رسوم خودتان نسبت به تعيين اين تاريخ اقدام کنيد. فراموش نکنيد که در تعيين روز عروسي مسايل زير را در نظر بگيريد:

 - تاريخ عروسي روي هزينه هاي شما تاثير مي گذارد. بعنوان مثال هزينه هاي اجاره تالار در روزهاي خاص و اعياد و تعطيلات با روزهاي عادي متفاوت است. حتي فصل برگزاري عروسي شما مي تواند تاثير زيادي در هزينه هاي شما داشته باشد.

 -  مهمانان را در نظر بگيريد. اگر مهمانهايي از راه دور داريد بهتر است روزهاي تعطيل را براي جشن خود انتخاب کنيد.

 - اگر در شهرهاي پرترافيک زندگي مي کنيد، در نظر داشته باشيد که معمولا ترافيک خيابان ها در تاريخ هاي خاص مثل: روز مادر، روز پدر و ساير اعياد به مراتب بيشتر از روزهاي عادي است و ممکن است روي برنامه ريزي شما تاثير بگذارد.

 -  در تعيين تاريخ  عروسي خود،‌تداخل با برنامه ها و مراسم دوستان، آشنايان و نزديکان را مد نظر داشته باشيد. بهتر است قبل از نهايي کردن تاريخ عروسي ،‌يک بار آن را در بين نزديکان و بزرگترهاي فاميل عنوان کنيد تا مطمئن شويد با مراسم ديگري تداخل ندارد.

 گام اساسي دوم: تهيه ليست ميهمانان

 اهميت اين گام کمتر از تعيين تاريخ عروسي نيست. بسياري از خانواده ها تصوري که  از تعداد مهمانان خود دارند با واقعيت منطبق نيست. بنابراين هرگز به حدس و گمان و تخمين اکتفا نکنيد. خواهيد ديد وقتي ليست ميهمانان خود را روي کاغذ بياوريد، با آنچه در ذهن داشتيد تفاوت زيادي دارد. نکته ديگر اين است که تهيه اين ليست شايد تا يک هفته به طول انجامد. چراکه برخي از مهمانان در ابتدا از قلم مي افتند. بنابراين هرچه سريع تر ليستي کامل و شسته و رفته از مهمانان خود و همسرتان با ذکر نام  و تعداد افراد خانواده مدعو، تهيه کنيد.

 گام اساسي سوم : تعيين بودجه عروسي

 بعد از تعيين تاريخ عروسي و تعداد مهمانان، بايد نسبت به بودجه اي که قصد داريد براي عروسي خود خرج کنيد، تصميم گيري کنيد. بهتر است قبل از هرچيز در اين مورد با دوستان و نزديکاني که اخيرا مراسم عروسي خود را برگزار کرده اند مشورت کنيد. هزينه ها را به صورت تفکيک شده ( تشریفات عروسي ،‌لباس عروس ، آرايش عروس ،‌ گل ،‌ماشين عروس و … ) روي کاغذ بنويسيد. سپس نسبت به تعديل آنها با توجه به آنچه که در نظر گرفته ايد اقدام کنيد..

 گام اساسي چهارم: تعيين محل برگزاري مراسم عروسي

 باغ يا تالار ، منزل مسکوني و يا ويلاي يکي از نزديکان فرقي نمي کند. آنچه مهم است توافق شما و همسرتان بر سر محل برگزاري و نيز بودجه اي است که براي آن در نظر گرفته ايد. در تعيين محل برگزاري مراسم عروسي علاوه بر اينها، نکات ديگري نظير: تعداد مهمانان، فصل برگزاري عروسي، آب و هواي منطقه، مسافت ، فرهنگ و آداب و رسوم خانواده ها مي تواند در تصميم گيري شما درباره محل برگزاري مراسم تاثير گذار باشد.

 اگر تاريخ عروسي شما ، يکي از اعياد و يا روزهاي خاص است، هرچه سريع تر نسبت به رزور تالار و يا باغ اقدام کنيد. چراکه ممکن است در تاريخ مورد نظر شما ، تالار ها و باغ هاي مناسب رزرو شده باشند.

ساير اقدامات :

چهار گامي که در بالا ذکر شد در واقع گامهاي اصلي برنامه ريزي عروسي هستند که حداقل شش ماه قبل از تاريخ برگزاري عروسي بايد انجام شده باشند. بعد از تعيين تاريخ، تعداد مهمانان ، بودجه و محل برگزاري مراسم عروسي‌، بايد نسبت به برنامه ريزي موارد زير اقدام کنيد:

انتخاب دفتر ثبت ازدواج : در صورتي که قبلا به صورت رسمي ازدواج خود را ثبت نکرده ايد مي بايست نسبت به هماهنگي و رزرو قرار ملاقات با دفتر ثبت ازدواج، اقدام کنيد. سعي کنيد مسافت دفتر ثبت ازدواج با محل مراسم را درنظر بگيريد.

عکاس و فيلم بردار عروسي:

با توجه به تنوع زيادي که در اين قسمت هست، ممکن است انتخاب عکاس و فيلم بردار متناسب با سليقه شما گاه حتي تا يک ماه به طول انجامد. شما مشغله هاي ديگري هم داريد پس اين مورد را نيز در اولويت قرار دهيد. حداقل تا ۴ ماه قبل از عروسي بايد قرارداد عکس و فيلم عروسي خود را تنظيم کرده باشيد.

آرايشگاه عروس :

اين مورد نيز مي بايست حداقل چهارماه قبل از عروسي رزرو شده باشد. بنابراين قبل از اينکه دير شود و استرس آن دامنگير شما شود،‌ در آرامش و با فراق بال اقدام به انتخاب آرايشگاه عروس کنيد. در اين مورد نزديکي محل آرايشگاه به آتليه عکاسي و گل فروشي را فراموش نکنيد.

لباس عروس و کت و شلوار داماد:

يکي از مهم ترين برنامه هاي شما انتخاب لباس است. شما بايد زمان و انرژي زيادي را صرف کنيد تا بتوانيد لباس عروس و کت و شلوار داماد را انتخاب کنيد. پس هرگز اين موارد را به روزهاي آخر موکول نکنيد. سعي کنيد حداقل تا دو ماه قبل از عروسي، اين موارد را نهايي کرده باشيد.

 گل فروشي :

 دسته گل عروس ، تزيين ماشين عروس ، گل آرايي سالن پذيرايي و … همه اينها مستلزم انتخاب و تنظيم وقت با يک گل فروشي مناسب است که مي بايست حداقل يک ماه قبل از عروسي انجام شده باشد.

ماشين عروس:

 چنانچه قصد داريد ماشين عروس را اجاره کنيد و يا از دوستان و آشنايان امانت بگيريد،‌ حداقل يک ماه قبل از عروسي هماهنگي هاي لازم را انجام دهيد. نبايد انجام اين هماهنگي ها را به روزهاي آخر موکول کنيد.

 محل سکونت:

 طوري برنامه ريزي کنيد که حداقل ۱۵ روز قبل از برگزاري مراسم ، منزل مشترک شما آماده زندگي باشد. تميزکاري و نظافت، رنگ و نقاشي ، جهازبرون و چيدن وسايل ، نصب پرده ها و … زمان و انرژي زيادي را از شما خواهند گرفت. هرگز اين موارد را تا روزهاي آخر به تاخير نيندازيد. اگر قصد رهن و  يا اجاره خانه را داريد حداقل دوماه قبل از عروسي بايد اقدام کنيد. قرارداد اجاره شما يک ماه قبل از مراسم بايد امضا شده باشد. پس اگر مي خواهيد استرس نداشته باشيد، عجله کنيد.

 خريد عروس و داماد:

 معمولا در آداب و رسوم اکثر مردم، خريدهايي موسوم به خريد عروس و داماد وجود دارد و اجناسي از قبيل: چمدان ، آينه و شمعدان ، لباس ، ساعت ، لوازم آرايشي و بهداشتي و … وجود دارد. مطابق با آداب ورسوم خود اين خريدها را برنامه ريزي و اجرا کنيد.

 تهيه و توزيع کارت عروسي:

 خيلي از خانواده ها تهيه و توزيع کارتهاي دعوت را جزء آخرين اقدامات  قرار مي دهند و معمولا در روزهاي نزديک به عروسي با عجله اقدام به نوشتن و توزيع کارتها مي کنند. درنتيجه برخي از مهمانان از قلم مي افتند و يا براي رساندن کارت دعوت به دست برخي ازمهمانان فرصتي نمي ماند . متاسفانه اين موارد در جشنهاي عروسي بسياري ديده شده است. توصيه مي کنيم با استفاده از ليست مهمانان که در گام دوم برنامه تهيه کرديد، حداقل يک ماه مانده با تاريخ برگزاري عروسي ، کارتها را سفارش بدهيد و پس از دريافت، اقدام به نوشتن کارتها کرده و به مرور آنها را توزيع کنيد. به اين ترتيب هم احترام مهمانان حفظ شده است و هم مطمئن هستيد که همه کارت دريافت کرده اند.

 چنانچه با استفاده از اين نکات ، جزئيات مراسم عروسي خود را برنامه ريزي کنيد،‌ مي توانيد اطمينان داشته باشيد که عروسي شما بدون هيچ نگراني و استرسي به بهترين نحو ممکن برگزار خواهد شد. بسياري از استرس ها  و نگراني هاي قبل و بعد عروسي ريشه در عدم برنامه ريزي دارد. بنابراين از همين حالا نسبت به برنامه ريزي مراسم عروسي خود اقدام کنيد.
داشتن یک ازدواج موفق


برای داشتن یک ازدواج موفق، دختران و پسران نیازمند یادگیری مهارت هایی هستند که با هم بودن شان را ساده تر، عاشقانه تر و سازگارانه تر می کند. عبدالحسین ترابیان، کارشناس و مشاور خانواده در زمینه یادگیری این مهارت ها نکاتی را مطرح می کند.

آقا پسرهایی که می خواهید به خواستگاری بروید و دختر خانم هایی که تصمیم دارید به خواستگارتان بله بگویید، آیا می دانید که یادگیری بعضی مهارت ها مانند مهارت های ارتباطی، تصمیم گیری، خودشناسی و ... پیش از ازدواج ضروری است؟ هرچند ازدواج بعد از بلوغ فکری و اجتماعی افراد اتفاق می افتد اما برای داشتن یک ازدواج موفق، دختران و پسران نیازمند یادگیری مهارت هایی هستند که با هم بودن شان را ساده تر، عاشقانه تر و سازگارانه تر می کند. عبدالحسین ترابیان، کارشناس و مشاور خانواده در زمینه یادگیری این مهارت ها نکاتی را مطرح می کند. این مهارت ها اگرچه جزو مهارت هایی است که افراد در همه مراحل زندگی به آن ها احتیاج دارند اما در ازدواج نقش پر رنگ تری خواهد داشت و دختر و پسرهای جوان باید بیش از دیگران به یادگیری این مهارت ها اهمیت بدهند.

خودشناسی
اولین و ضروری ترین مهارتی که دختر و پسرها قبل از ازدواج باید کسب کنند، مهارت خودشناسی است. هر فردی قبل از ازدواج باید تیپ شخصیتی، اخلاق ها و انتظارات خودش را از زندگی مشخص کرده باشد. خود آگاهی به معنای شناخت احساسات، اهداف و برنامه های زندگی، تفریحات و سرگرمی ها، توانایی ها، ضعف ها، ارزش ها، مسئولیت ها، فرهنگ و مذهب، علایق، آرزوها و استعدادهاست. خودآگاهی به این دلیل مهم است که هر دختر و پسری قبل از ازدواج باید بداند چه هدفی دارد و بر همان اساس در زندگی برنامه ریزی کند. اگر فردی خودش را به میزان مورد نیاز نشناسد، در انتخاب شریک زندگی اش نمی تواند موفق عمل کند. به طور مثال، اگر پسر یا دختری برای خودش جایگاه مسائل مالی را در زندگی مشخص نکرده باشد، نمی داند که همسری می خواهد که مسائل مالی برایش از اهمیت ویژه ای برخوردار است یا مسائل دیگری برای او اهمیت دارد؛ بنابراین رسیدن نسبی به خودشناسی در مرحله انتخاب شریک زندگی باعث می شود که فرد همسری انتخاب کند که با خودش تناسب و نقاط مشترک بیشتری داشته باشد.

تصمیم گیری
داشتن مهارت تصمیم گیری یکی دیگر از مهارت های مهم قبل از ازدواج است ؛چون انتخاب شریک زندگی، یکی از مهم ترین تصمیم های هر فردی است. تصمیم گیری و به دنبال آن داشتن اراده ای مصمم، به مهارت نیاز دارد. اگر فردی مهارت تصمیم گیری داشته باشد، تصمیم های خردمندانه تری خواهد گرفت و به طور طبیعی موفق تر خواهد بود. هر فردی برای تصمیم گیری خردمندانه باید 3 گام بردارد. در گام اول، فرد باید به نظر خودش اهمیت بدهد و به یک جمع بندی اصولی برسد. به این گام، گام خودخواهانه هم گفته می شود. در گام دوم، فرد باید با عزت نفس بالا، نظر دیگران به خصوص پدر و مادرش را درباره تصمیمش بپرسد. در گام سوم هم، فرد باید با بررسی نظر خودش و دیگران به یک تصمیم درست و منطقی برسد و با اراده جدی، تصمیم هایش را عملی کند.

ابراز صمیمیت
توانایی ابراز محبت و صمیمی بودن که از نشانه های رشد و بلوغ عاطفی جوان است، باید قبل از ازدواج حاصل شده باشد و جوان آماده ازدواج، باید اهمیت این موضوع را بداند که یکی از مهم ترین سرمایه های او برای زندگی موفق، رسیدن به رشد و توانمندی در زندگی است. چه بسا دختر و پسرهایی که از امکانات مالی و مادی فراوانی برخوردار هستند اما از آن جا که مهارت محبت کردن و عشق ورزیدن را نیاموخته اند، بعد از مدت کوتاهی چون قادر به تحمل طرف مقابل شان نیستند و نمی توانند پاسخگوی نیازهای عاطفی او باشند، به راحتی زندگی مشترک شان با مشکلی به نام طلاق عاطفی و حتی شکست منتهی می شود.

ارتباط موثر
آموختن مهارت های ارتباطی جدید و موثر در رسیدن به هماهنگی، رضایت و آرامش نقش قابل توجهی دارد.ماهنامه سپیده دانایی در این باره می نویسد: در واقع بخشی ازمهارت های ارتباطی در خوب گوش دادن، خوب حرف زدن و خوب تجزیه و تحلیل کردن صحبت های دیگران نهفته است. دختر و پسر باید با ویژگی های رفتاری جنس مقابل آشنا باشند تا واکنش های مناسب تری داشته باشند؛ به طور مثال، پسری که می داند، دخترها احتیاج به همسری دارند که به صحبت های شان گوش دهد از گفت و گو با همسرشان خسته نمی شوند و این موضوع را به بهترین شیوه ممکن مدیریت می کنند.

حل اختلاف
بروز اختلاف و تفاوت بین افراد، اتفاقی عادی و طبیعی است، اما مهم تر از آن، این است که افراد باید مهارت حل این اختلافات را داشته باشند و بتوانند اختلاف یا سوءتفاهمات خود با دیگران را به گونه ای منطقی و مسالمت آمیزحل کنند. گوش دادن فعال به صحبت های همسر، سعی در درک و پذیرش احساسات او و استفاده از راهکارهای کاهش ناراحتی مانند شوخی و مزاح به موقع، عوض کردن موضوع بحث، قدم زدن، تفریح و ... می تواند در حل اختلاف موثر باشد و باید دختر و پسر آماده ازدواج در به کار بردن این روش ها توانمند باشند.

همدلی و همراهی
همدلی به معنی تایید رفتارهای فرد مقابل نیست بلکه فقط به این معنی است که همسرمان و شرایط اش را درک می کنیم. ناتوانی در بیان همدلی یعنی شما در مواجهه با فرد مقابل شروع به نصیحت، راهنمایی و ارائه راه حل، سرزنش، به رخ کشیدن و مقایسه، بی اهمیت و کوچک کردن مشکل، اغراق آمیز یا بزرگ کردن مشکل، 

تعریف و تحسین کنید. برای آن که همدلی به بهترین شکل انجام گیرد، باید بتوانید به احساسات و هیجانات همسرتان توجه کنید. از دید او به صحبت هایش خوب گوش دهید. در حالی که به صورتش نگاه می کنید، احساسات تان را به او انعکاس دهید و سعی کنید با احساس طرف مقابل تان همراه و همرنگ شوید.